?>
-      قیمت روز      طلایاب      بلوک سبک      -      قرص تاخیری      آموزش تعمیرات موبایل      خرید نهال      نوید      *      +      -      *      -      +      دانلود سریال آواتار 2024      استخر پیش ساخته      تراست ولت      ردیاب موتور      *      صرافی تتر      بروکر فارکس      +      خرید کتاب تاپ ناچ      +      *      تحلیل اتریوم      -      فیلم هندی      *      -      -      .      +      -      +      -      /      حواله وسترن یونیون      کربنات کلسیم      خرید ماینر      -      دکتر زنان مشهد      خرید لایسنس نود 32      کسب درآمد      خرید رپورتاژ      فروش آنتی ویروس      سیگنال فارکس      لایسنس رایگان نود 32      یوزر پسورد نود 32      سئو سایت      لایسنس نود32      آپدیت نود 32      بهترین بک لینک     
همسرداري

همسرداري
 
نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 262
دیروز : 107
افراد آنلاین : 1
همه : 94157
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

شب خواستگاري يكي از مهم ترين زمان هايي است كه مي تواند در سرنوشت هر كسي تاثير گذار باشد. اين واقعه مي تواند به خوشبختي و شادكامي و يا حتي پشيماني منجر شود. البته توقع زيادي است كه انتظار داشته باشيم، شناخت كامل در خواستگاري حاصل شود.
در اين مدت زمان محدود، لازم است سوال ها را طبقه بندي كنيد و مهم ترين آن ها را عنوان كنيد. كارشناسان اين حوزه معتقد هستند لازم است ابتدا تكليف خود را با اين 6 موضوع روشن كنيد.
اين 6 موضوع را جدي بگيريد| شباهت فرهنگي و اقتصاديخانواده ي هر دو طرف لازم است از نظر اجتماعي، فرهنگي، و اقتصادي در يك رده باشند. مسائل مالي در اين ميان اهميت زيادي دارد و هر دو طرف بايد قدرت اقتصادي يكساني داشته باشند و همچنين اگر براي خانواده اي مهم است در ميان افراد قوم و محل خود ازدواج صورت بگيرد، لازم است از همان قوم وصلت صورت بگيرد تا بعدها احساس خود برتر بيني و تفاوت فرهنگي وجود نداشته باشد.
براي اين كه درباره اين موضوعات اطلاعات بيشتري كسب كنيد لازم است به سوالاتي كه فرد و خانواده اش از شما مي پرسند توجه كنيد.
راه ديگر شناخت خانواده مقابل اين است كه واكنش هاي آنان را درباره مسائل مختلف بسنجيد. توجه به خانواده هايي كه با آنان رفت و آمد مي شود نيز، يكي ديگر از راه هاي شناخت اخلاقيات و فرهنگ خانواده مقابل است.
زيبايي ظاهريهميشه پيشنهاد مي شود تا دختر و پسر از لحاظ ظاهري در يك رده باشند، به اين معني كه يكي از آن ها خيلي زشت و يا خيلي زيبا نباشد. ( از نظر زيبايي شناختي همه ي انسان ها به نوع خود زيبا و منحصر به فرد هستند اما متاسفانه بعضي از خانواده ها تنها به دنبال يك ويژگي خاص مي گردند. به اين دليل است كه مي گوييم دختر و پسر بايد از نظر ظاهري در يك رده باشند تا مشكلي در اين ميان براي آن ها به وجود نيايد.)
البته مهم اين اين است كه هر دو طرف همديگر را بپسندند و نظر ديگر افراد درباره ويژگي ظاهري آنان چندان مهم نيست.
 متاسفانه بعضي از جوانان زيبايي و تنها يك فاكتور خاص از جذابيت را دليلي براي انتخاب فرد مي دانند كه در اين صورت هم اين انتخاب چندان سنديتي نخواهد داشت چرا كه در شش ماه تا حداكثر يك سال اول زندگي زوجين به دليل پر كار بودن هورمون ها و غدد جنسي فرد در نظر همسر خود جذاب به نظر مي آيد.
بلوغ عاطفي و رواني| مراحل خواستگاريهر دو طرف لازم است به حالت پختگي رواني كامل رسيده باشند. در صورتي كه همسران با منطق و آگاهي به قضايا نگاه كنند درگيري و قهر بسيار كمتري ميان آنان به وجود مي آيد و اگر اختلافي نيز پديدار شود با گفت و گو و مذاكره حل خواهد شد.
يكي از موارد ديگري كه مي تواند از درگيري هاي زوجين جلوگيري كند اين است كه نسبت به حساسيت هاي همديگر كاملا آگاهي داشته باشد. مثلا مي تواند در روز خواستگاري از هم سوال كنند
( تا چه مقدار براي شما مهم است كه سالگرد و روزهاي خاص را به ياد داشته باشم و اگر زماني اين ايام را از ياد ببرم تا چه حد عصباني و ناراحت مي شوي و چه عكس العملي نشان خواهي داد؟)
ا اين روش مي توانيد اطلاعاتي مربوط به نحوه رفت و آمد كردن، ميزان روابط اجتماعي، روابط با دوستان و … بدست آوريد. البته همان طور كه پيش تز گفتيم تنها با جلسات خواستگاري نمي توان اطلاعات جامع و كاملي از فرد مقابل بدست آورد و ممكن است فرد خود را آن طور كه نيست نشان دهد.
تشابه مذهبي و سياسي| در مراسم خواستگاري چه بگوييمدختر و پسري كه با هم ازدواج مي كنند لازم است از نظر اعتقادات مذهبي و سياسي مشابه باشند چرا كه بعد ها به مشكلاتي جدي برخواهند خورد. مثلا اگر براي پسر مهم است كه پوشش همسرش به نوع خاصي باشد لازم است آن را در جلسات خواستگاري عنوان كند. 
اين مسائل نبايد ناديده گرفته شوند. متاسفانه بعضي از افراد تصور مي كنند كه بعد از ازدواج مي توانند عقايد همديگر را اصلاح كرده و شبيه به خود كنند در صورتي كه اين طور نيست. كسي قرار نيست تغييري كند. فردي كه دست كم 20 سال از عمر خود را اين چنين زندگي كرده نمي تواند از اين به بعد نيز طور ديگري زندگي كند!


نحوه اشتغال خانموقتي دختري تصميم مي گيرد تا بعد از ازدواج به شغل خود ادامه دهد لازم است اين موضوع را با خواستگار خود در ميان بگذارد. پسر هم بايد نظر واقعي خود را بدون ملاحظه و رو در بايستي بيان كند. بسياري از مردان پيش از ازدواج معتقد هستند كه با اشتغال همسر خود كاري ندارند اما بعد از ازدواج شروع به بهانه گيري مي كنند و ادعا مي كنند كه به خاطر علاقه و خجالتي كه در ابتداي رابطه نسبت به شما داشتند از اين حساسيت حرفي نزدند.
شباهت تحصيلاتسطح تحصيلي هر دو طرف بايد در يك رده باشد. اگر فاصله ميان مدارك تحصيلي زوجين زياد ممكن است همديگر را درك نكنند و مشكلاتي از اين دست ايجاد شود. اگر تحصيلات خانم نيز بيشتر باشد امكان دارد مرد احساس حقير بودن كند.

منبع:كانون مشاوران ايران-مراحل قبل از خواستگاري


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲ شهريور ۱۴۰۱ ] [ ۰۶:۲۱:۵۶ ] [ دكتر غلامي ]

گاهي اوقات زوجين پيش از ازدواج متوجه وجود اختلافدر ازدواج نمي شوند و همين امر باعث مي شود كه پس از ازدواج نتوانند با يكديگر فعاليت هاي مشتركي داشته باشند و به مرور از يكديگر خسته شوند و از هم فاصله بگيرند.
به اين مثال توجه كنيد:
تنها چند ماه از ازدواج مان گذشته بود كه متوجه تفاوت هايمان شديم. در زمان نامزدي هركاري مي كرديم كنار هم باشيم اما پس از ازدواج متوجه شدم كه واقعا خريد كردن با او را دوست ندارم، او ساعت هاي زيادي در مغازه ها به دنبال لباس مي گشت و اين امر مرا به شدت كلافه مي كرد. اكنون پس از گذشت سي سال ما ياد گرفتيم تا با تفاوت هاي يكديگر كنار بياييم. البته كه هنوز هم در خريد كردن همان نظر را داريم!
تفاوت هاي جنسيآيا علاقه به خريد به دليل تفاوت جنسيتي مي باشد؟ 
تقريبا تمام افراد موافق هستند كه زن و مرد تفاوت هاي زيستي دارند اما به همان اندازه كه متفاوت هستيم مي توانيم مكمل يكديگر نيز باشيم. ممكن است تفاوت هاي جنسي وجود داشته باشد اما تفاوت هاي شخصيتي موضوعي است كه بايد بر آن تمركز كرد زيرا ريشه اصلي درگيري ها به آن بر ميگردد.
تفاوت هاي شخصيتيآيا شنيده ايد كه مي گويند افراد متضاد مانند آهن ربا هم را جذب مي كنند؟
بر اساس مطالعاتي كه انجام شده است اين امر واقعيت دارد، مراجعين زيادي داشته ام كه در ابتدا از اين تفاوت ها لذت مي بردند اما به مرور همين تفاوت ها باعث درگيري آن ها شده است، به صحبت هاي زير دقت كنيد تا بيش تر متوجه اين امر بشويد:
من(نهال) و سينا سال ها پيش باهم آشنا شديم سينا به شدت آرام و درونگرا بود درحالي كه من پرحرف و اجتماعي بودم او گوش بسيار خوبي براي حرف هاي من بود، او به تمام حرف هاي من گوش ميداد، هرگز به ساعتش نگاه نمي كرد و بودن در كنار او به من آرامش بسيار زيادي مي داد. تنها چند ماه از ازدواج ما گذشته بود كه همين تفاوت ها به نظر خسته كننده مي آمد. كم كم سينا به نظرم مثل يك پيرمرد خسته كننده شده بود كه هيچ برنامه اي براي آينده نداره و ترجيح مي ده كه تمام وقت خودش رو توي خونه باشه.


اين داستان در جلسات زيادي تكرار مي شود و معمولا هر دو زوج از اين تفاوت ها شكايت دارند.
گام اول: نقاط ضعف و قوتاولين گام براي زوجين اين است كه نقاط ضعف و قدرت خود را شناسايي كنند اين كار ممكن است دشوار بوده و نياز باشد تا از مشاور كمك بگيرند، مشاور با پرسيدن سوال و جواب ليستي از نقاط ضعف و قدرت زوجين تهيه مي كند.
در شرايطي كه زوجين متفاوت از يكديگر باشند احتمالا نقاط ضعف يكي نقاط قوت ديگري است و بالعكس بنابراين از زوجين خواسته مي شود تا به يكديگر اجازه دهند كه در چيزي كه خوب هستند فعاليت را به دست بگيرند. 
اين امر ممكن است دشوار باشد اما بايد هردو زوج اين گام ابتدايي را با يكديگر بر دارند.
به طور مثال در داستان نهال و سينا، سينا كه در رشته رياضي تخصص بيش تري داشت اداره امور مالي را در دست گرفت و نهال مسئول خريد و رسيدگي به كلاس بچه ها را به عهده گرفت البته اين بدين معني نيست كه نهال هيچ سهمي در امور مالي ندارد و هنوز هم بايد در تصميم هاي مهم وارد شود و نقش داشته باشد.

منبع:كانون مشاوران ايران-تفاوت هايي كه ازدواج را به قعر سياه چاله طلاق مي كشاند


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ] [ ۱۰:۰۳:۱۹ ] [ دكتر غلامي ]

مهارت هاي لازم براي ازدواج، مهارت هاي لازم براي زندگي مشترك
يكي از پيش زمينه هاي شروع يك زندگي مشترك موفق، يادگيري مهارت هاي لازم براي ازدواج مي باشد. زيرا زوجين در اين مسير زوجين با پيچ و خم هاي بسياري رو به رو مي شوند و مشكلات بسياري بر سر راه آن ها قرار مي گيرد.
در صورتي كه مهارت هاي لازم براي ازدواج را ياد بگيريد به شناخت صحيحي از همسرتان مي رسيد و نسبت به نيازهاي او آگاه مي گرديد.
در اين صورت روابط شما با همسرتان بهتر خواهد شد و تعاملات بهتري با يكديگر خواهيد داشت كه تاثيرات آن در افزايش همدلي، توجه به احساسات يكديگر، توانايي حل مسئله و تصميم گيري به منظور مديريت بحران ها نمايان خواهد شد.
توجه داشته باشيد كه يادگيري اين مهارت ها براي همه زوجين ضروري مي باشد حتي براي آن هايي كه سال ها در كنار يكديگر زندگي مي كنند.
هم چنين مي توان براي كسب اين مهارت ها از مشاورين ازدواج كمك خواست تا در اين زمينه بر دانش و مهارت شما بيفزايد و شما را به سمت يك زندگي زناشويي بهتر راهنمايي كند.
ضرورت آگاهي از ويژگي هاي مهم نامزدازدواج آغاز زندگي مشترك زن و مرد است، در صورتي كه آگاهي و دانش زن و مرد در مورد زندگي زناشويي بيشتر باشد مي توانند راحت تر با چالش ها و بحران هاي زندگي كنار آمده و در اين خصوص آماده تر مي شوند. لازمه اين امر خودشناسي و شناخت بيشتر تفاوت ميان زن و مرد مي باشد.
در صورتي كه فرد مهارت هاي لازم را بياموزد مي تواند از بسياري از سوء تفاهم هايي كه در آينده ممكن است به دليل عدم شناخت كافي به دست آيد جلوگيري كند در اين خصوص پيشنهاد مي شود تا اطلاعات خود را در زمينه خودشناسي افزايش دهد تا با تاثير خودشناسي در ازدواج آشنا شويد.
آگاهي از ويژگي هاي مهم نامزدخوشحالي كنار شريك زندگي نيازمند آگاهي از تفاوت هاي ميان زنان و مردان مي باشد. در صورتي كه زوجين شناخت كافي از يكديگر نداشته باشند و ناگهان با تفاوت هاي ميان زنان و مردان رو به رو شوند انگار وارد دنياي جديد و ناشناخته اي شده است.
در ادامه اين مقاله چند مورد از اين تفاوت ها را بيان مي كنيم و در مورد آن توضيحاتي را ارائه خواهيم كرد:
تفاوت نگاه به مسائل جنسي: زنان به طور معمول بعد از رفع نيازهاي احساسي و عاطفي درصدد برقراري رابطه جنسي هستند، در صورتي كه مردان رابطه جنسي را ابزاري براي رسيدن به بعد احساسي و عاطفي در رابطه عاشقانه دانسته و از اين طريق به ابراز احساسات و عواطفشان مي پردازند.استقلال طلبي در مردان اولويت است: معمولا نياز استقلال طلبي مردان از زنان بيشتر است و دوست دارند مستقل باشند و روي پاي خودشان بايستند و به كسي وابسته نباشند به همين دليل از وابسته شدن دوري مي كنند. به طور ذاتي مردان دوست دارند كنترل شرايط را در دست شان بگيرند و چالش ها و مشكلاتي كه به وجود مي آيد را مديريت كنند و براي حل آن ها اقداماتي را انجام دهند.حمايت شدن در زنان اولويت است: زنان نسبت به مردان احساسي تر هستند و به همين دليل نياز به حمايت بيشتري از جانب مردان دارند بنابراين مسئله حمايت از همسر از نظر زنان از اهميت بسياري برخوردار است. در صورتي كه به زنان بي توجهي شود غمگين و آزرده مي شوند. توجه كردن به مناسبت هايي مانند تاريخ تولد، سالگرد ازدواج و غيره نيز براي زنان از اهميت بسياري برخودار است.كاربرد مهارت هاي لازم براي ازدواج در زندگييادگيري مهارت هاي لازم براي ازدواج از اهميت بسياري برخوردار است و فرصتي است تا فرد با بايدها ونبايدهاي رابطه زناشويي آشنا شود و در اين خصوص آگاهي او افزايش يابد.


به عنوان مثال نوع رفتار با همسر، يا حرف هايي كه نبايد به همسر زد يا اين كه كنترل شوهر و عدم توجه به زن چه پيامدهاي منفي در رابطه زناشويي بر جاي خواهد گذاشت.
در ادامه اين مقاله با مهم ترين مهارت هايي كه براي ازدواج لازم است آشنا خواهيد شد.
مهارت هاي لازم براي ازدواج، مهارت همدليمهارت همدلي به اين معناست كه بتوانيد در موقعيت هاي حساس، پاسخ عاطفي مناسبي به طرف مقابل تان بدهيد. در اين حالت بايد بتوانيد از زاويه ديد همسرتان به مسائل نگاه كنيد تا بتوانيد به خوبي احساسات او را درك كنيد.
براي اين كه بتوانيد مهارت همدلي را كسب كنيد بايد سعي كنيد به خوبي به حرف هاي يكديگر گوش كنيد تا از نگراني ها و دغدغه هايي كه براي شما به وجود مي آيد باخبر شويد.
گوش دادن فعالانه به حرف هاي طرف مقابلسعي كنيد مهارت گوش دادن را در خودتان تقويت كنيد براي گوش دادن فعال بايد با تمام وجود به صحبت هاي طرف مقابل تان توجه كنيد تا او مطمئن شود به صحبت هايش گوش مي دهيد و براي او ارزش و احترام قائل هستيد.

منبع:كانون مشاوران ايران-ويژگي هاي مهم نامزد


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ] [ ۱۰:۳۶:۵۵ ] [ دكتر غلامي ]

يكي از عواملي كه بر روي تداوم زندگي مشترك اثر مي گذارد و زندگي مشترك را به خطر مي اندازد، اختلاف مذهبي در ازدواج مي باشد اما با اين وجود بسياري از زوجين تفاوت مذهبي را ناديده مي گيرند و ازدواج مي كنند، در اين صورت زوجين دچار مشكلاتي در زمينه هاي مختلف زندگي شان خواهند شد.
مصالحه كردن در مورد موضوعات اعتقادي بسيار دشوار مي باشد، زيرا آن شخص باورهاي متضادي با شما دارد، زماني كه با حوادث و رويدادهاي مختلفي رو به رو مي شود واكنش هاي متضادي را از خود نشان مي دهد، حتي نظر او در مورد خوب و بد با نظرات شما متفاوت مي باشد.
در اين شرايط مشاوره قبل از ازدواج از اهميت بسياري برخوردار است و تا حد زيادي مي تواند چشم اندازي از زندگي مشترك را به شما نشان دهد در اين صورت تست تفاهم ازدواج توسط روانشناس گرفته مي شود و در اين خصوص تفاوت ها مورد بررسي قرار گرفته پيامدها و راه هاي مقابله با تفاوت هاي مذهبي بيان مي شود.
اهميت رفع اختلاف مذهبي در ازدواجامروزه ازدواج ميان دختران و پسران با وجود اختلاف هاي مذهبي بسيار رايج شده است، در صورتي كه دختر و پسر تصميم به ازدواج مي گيرند فكر مي كنند كه هيچ اختلافي نمي تواند مانع عشق بين آن ها شود و هر كدام از آن ها اميد دارند تا بعد از ازدواج همسرشان را تغيير دهند.
فردي كه چندين سال با اعتقادات خود بزرگ شده است و با آن ها خو گرفته است را نمي توان يك شبه تغيير داد. اگر با وجود اختلافات مذهبي تصميم به ازدواج گرفتيد و وارد زندگي مشترك شديد با مشكلاتي در زمينه هاي زير رو به رو خواهيد شد:
تربيت فرزنداننوع پوششمراسم مذهبيبرخي از اختلاف ها مانند اختلاف فرهنگي با تعامل و بعد از مدتي قابل تطبيق خواهد بود و زوجين مي توانند با يكديگر كنار بيايند اما در صورتي كه گرفتار تفاوت هاي عقيدتي شوند اين اختلاف ها باعث به وجود آمدن دلخوري هايي در ميان زوجين مي شود، پس به اين مسائل توجه كنيد و هرگز آن ها را ناديده نگيريد.

عواقب وحشتناك اختلاف مذهبي در ازدواجمعيارهاي اعتقادي در ازدواجتشابه مذهبي بر تمام معيارهاي افراد براي ازدواج تاثير مي گذارد. اعتقادات مذهبي شامل علايق، طرز فكر، آداب، رسوم، سنت و حتي ديدگاه‌ هاي افراد مي باشد.
مراسم، آداب، سنت در ازدواج دو خانواده مذهبي و غيرمذهبي بسيار به چشم مي آيد و باعث درگيري خانواده ها مي شود.
 مرز شوخي‌ افراد، جدا بودن سرگرمي خانم ها از آقايان، باورهاي متفاوت، سن ازدواج و بارداري متفاوت همه ناشي از اعتقادات مذهبي و غيرمذهبي متفاوت مي باشد.
در مواردي ديده مي شود كه زوجين به دليل علاقه زيادي كه به يكديگر دارند خانواده خود را ترك مي كنند يا اعتقاد خود را كنار مي گذارند تا بتوانند كنار يكديگر بمانند. شايد اين كار به نظر درست باشد اما به مرور از اشتياق اول زندگي كاسته مي شود، علاوه بر اين افراد به مرور از تصميم خود پشيمان مي شوند زيرا نمي توانند خود را عوض كنند. 


هر خطايي در طرف مقابل به آن ها يادآوري مي كند كه طرد خانواده كار اشتباهي بوده و همسرش لياقت اين كار را نداشته است!
به ياد داشته باشيد كه دين قسمت مهمي از شخصيت، فرهنگ و خانواده فرد است و بر تربيت فرزندان و رابطه با خانواده و خود همسر تاثير زيادي مي گذارد.
پيامدهاي اختلاف مذهبي در ازدواج| تفاوت مذهبي با خانواده شوهراختلافات مذهبي در ازدواج پيامدها و مشكلاتي را به همراه دارد كه برخي از آن ها شامل موارد زير مي باشد:
1. اختلافات اعتقادي در تربيت فرزندان مشكل ساز مي شود
اگر والدين با يكديگر از نظر اعتقادي اختلاف داشته باشند اين مسئله بر روي شكل گيري شخصيت فرزندان و تربيت آن ها اثر مي گذارد. زوجين بايد قبل از ازدواج در مورد اين مسائل با يكديگر حرف بزنند و با نظرات يكديگر آشنا شوند وگرنه بعد از ازدواج با مشكلاتي رو به رو خواهند شد.

منبع:كانون مشاوران ايران-عواقب وحشتناك اختلاف مذهبي در ازدواج


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ] [ ۰۹:۰۸:۵۰ ] [ دكتر غلامي ]

ازدواج زودهنگام مسئله اي رايج در برخي از جوامع به خصوص ايران مي باشد، البته اين مسئله چالش برانگيز مخالفان و موافقاني دارد كه به بررسي و نقد آن مي پردازند. به ازدواج هاي زير 18 سال ازدواج زود هنگام مي گويند كه به علل مختلفي در ايران رواج يافته است.
از جمله مسائل فرهنگي، اقتصادي، مذهبي و فردي از عوامل سوق دهنده افراد به سمت ازدواج در سن پايين مي باشند. متاسفانه در برخي از مناطق و به اعتقاد برخي از افراد ازدواج زودهنگام به خصوص در مورد دختران نوعي فضيلت به شما مي آيد. اما اين پديده باعث به وجود آمدن مشكلاتي براي فرد، جامعه و خانواده مي شود.
در اين شرايط بايد افراد سطح آگاهي خود را در مورد ازدواج زودهنگام افزايش دهند تا با پيامدهاي منفي آن آشنا شوند و تا حد امكان از اين اتفاق پيشگيري كنند. كمك گرفتن از مشاوره ازدواج در اين زمينه موثر مي باشد و مي تواند آگاهي لازم را در اختيار شخص بگذارد.
ازدواج زود هنگام| پيامدهاي ازدواج زودهنگامسن ازدواج به طور قانوني در ايران، 13 سالگي مي باشد البته سنين پايين تحت شرايط خاص با بررسي قاضي، اجازه ازدواج صادر خواهد شد، اما سن رسمي ازدواج در سطح جهان 18 سال در نظر گرفته مي شود در واقع منظور از ازدواج زودهنگام، سن پايين تر از 18 سال مي باشد.
در جوامع مدرن مبناي ازدواج هر فرد تمايل و انتخاب خودش مي باشد يعني هر فردي خودش مي تواند انتخاب كند و ازدواج يك انتخاب شخصي است كه فرد بالاي 18 سال در مورد آن تصميم مي گيرد.
به طور معمول در اين جوامع ازدواج زير 18 سال غيرقانوني مي باشد و خود افراد تمايلي براي آن ندارند هم چنين ازدواج امري تحميلي در  نظر گرفته نمي شود و خانواده ها در مورد آن تصميم نمي گيرند. در كشورها غربي خانواده ها در ازدواج نقش موثري ندارند و  نقش خانواده در ازدواج چندان پررنگ نمي باشد.
در مقايسه با كشورهاي غربي، ازدواج در ايران براي والدين بسيار مهم است و يك سرنوشت قطعي براي فرزندان در نظر گرفته مي شود و والدين از سال ها قبل براي آن برنامه ريزي مي كنند. حتي در انتخاب فرد مناسب براي ازدواج با فرزندشان تصميم گيري مي كنند و اين عامل در برخي از مواقع باعث مي شود تا فرد معيارهايي براي انتخاب همسر در نظر نگرفته و با تصميم خانواده تن به ازدواج دهد.

ازدواج زودهنگام، علل و پيامدهاي ازدواج در سن پايينشيوع ازدواج زود هنگامازدواج زود هنگام يعني زير سن 18 سال، كه در ايران شيوع بالايي دارد. بر اساس آمارها شيوع كودك همسري براي دختران زير سن قانوني حدود 65 درصد و براي پسران 35 درصد مي باشد. متاسفانه حدود 20 درصد از اين افراد تحصيلات زير ديپلم دارند و عدم تحصيلات كافي به معني ناآگاهي آن ها در مورد ازدواج و بروز مشكلاتي در اين زمينه مي شود، زيرا اطلاعات آن ها در اين زمينه بسيار كم مي باشد.
علل ازدواج زود هنگام چيست؟| عوامل موثر بر ازدواج زودهنگامازدواج زودهنگام در بسياري از مناطق كشور به خصوص در روستاها و شهرهاي كوچك امري طبيعي مي باشد و اصولا مورد تشويق و تائيد قرار مي گيرد. براي ازدواج در سنين پايين علل متعددي وجود دارد كه در ادامه مقاله آن ها را بيان كرده و به بررسي آن مي پردازيم:
1. علل فرهنگيدر برخي از فرهنگ ها، ازدواج زودهنگام يك فضيلت و ارزش به حساب مي آيد، اين مسئله بيشتر در مورد زنان صادق است تا مردان. فرهنگ غالب جامعه بيشتر جوانان را تشويق مي كند تا در سنين پايين ازدواج كنند و آمادگي روحي آن ها را براي ازدواج در نظر نمي گيرند.
در صورتي كه به اين امر توجه نكنند از نظر اجتماعي فشار زيادي به زنان وارد مي شود. هم چنين در برخي از خرده فرهنگ ها دختران هر چه زودتر ازدواج كنند، بهتر است و تحصيل و اشتغال زنان ارزش پنداشته نمي شود. والدين فكر مي كنند كه اگر دختر در سن بالا و دير ازدواج كند حرف شنوي او از والدين كاهش مي يابد و والدين نمي توانند او را كنترل كنند. البته در مورد پسران هم اين نگراني وجود دارد اما آزادي پسران در خانواده بيشتر مي باشد.


2. علل فردي | عوامل موثر بر ازدواج زودهنگامبرخي از نوجوانان در ارتباط با جنس مخالف و به خاطر وابستگي عاطفي شديدي كه به طرف مقابل شان دارند تصميم به ازدواج مي گيرند.
در واقع انگيزه آن براي ازدواج وصال به معشوق مي باشد و هيچ آگاهي يا پيش زمينه اي در مورد مهارت هاي لازم براي ازدواج موفق ندارند و بدون آگاهي تصميم مي گيرند تا زندگي مشترك شان را آغاز كنند. در اين شرايط ممكن است خانواده ها با تصميم او مخالفت كنند اما او در امر ازدواج پافشاري مي كند و عليرغم مخالفت هاي خانوادگي، تصميم به ازدواج مي گيرد.

منبع:كانون مشاوران ايران-تفاوت كودك همسري و ازدواج در سن پايين| ازدواج زودهنگام


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ] [ ۰۶:۱۰:۲۳ ] [ دكتر غلامي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ]
.: Weblog Themes By limoblog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب