?>
گلی شی      دانلود فیلم دوبله فارسی      نوید      ویپ چی      روز ۱۰۰      سازندگی و توسعه      هفت ستاره      روز 100      تیترفا      سینما برتر      ماه 360      -      -      قیمت روز      بلوک سبک      -      قرص تاخیری      آموزش تعمیرات موبایل      *      +      -      *      +      استخر پیش ساخته      تراست ولت      ردیاب موتور      *      صرافی تتر      بروکر فارکس      +      خرید کتاب تاپ ناچ      +      *      تحلیل اتریوم      -      فیلم هندی      *      -      -      .      +      -      +      -      /      حواله وسترن یونیون      کربنات کلسیم      خرید ماینر      -      دکتر زنان مشهد      خرید لایسنس نود 32      کسب درآمد      خرید رپورتاژ      فروش آنتی ویروس      سیگنال فارکس      لایسنس رایگان نود 32      یوزر پسورد نود 32      سئو سایت      لایسنس نود32      آپدیت نود 32      بهترین بک لینک     
همسرداري

همسرداري
 
نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 126
دیروز : 150
افراد آنلاین : 1
همه : 98580
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

رفتار با فرزند نوجوان تكنيك هاي خاص خود را دارد، داشتن فرزند نوجوان مي تواند يكي از دردسرهاي عجيب و غريب در زندگي هر پدر و مادري باشد.
در دوره نوجواني شما با فرزندي روبه رو هستيد كه تا چند روز پيش سر به راه و حرف شنوا بود ولي اكنون به فردي سركش و گستاخ تبديل شده است كه انتظارات نابجايي دارد و امان تان را بريده است.
جالب است بدانيد كه اين توصيف شكايت رايج بسياري از پدر و مادر هاست و خبر از آن مي دهد كه دوران نوجواني با ويژگي هاي مشخص مي شود كه نياز به شناخت بيشتري دارند.
رفتار با فرزند نوجوانبه عنوان والدين بيش از هر چيز نيازمند آن هستيد تا فرزند نوجوان تان را بيشتر بشناسيد و بتوانيد دنيا را از زوايه ي ديد او مشاهده كنيد.
استفاده از تكنيك هاي ارتباط با نوجوان به شما كمك مي كند تا بتوانيد ارتباط بهتري را شكل دهيد و مديريت رفتار با فرزند نوجوان را بيش از پيش به دست بگيريد.
۱‍. در ارتباط با نوجوان نيمه پر ليوان را ببينيد.اين روزها بيشتر روابط والدين و نوجوانان تلاش براي تصحيح رفتارهاي اشتباه نوجوان است. آن ها مدام توصيه مي كنند نوجوانان شان بيشتر درس بخوانند يا تلاش مي كنند عادت هاي به گمان خودشان اشتباه نوجوان ها را عوض كنند.
به زبان ديگر پدر و مادرها در ارتباط با نوجوان هميشه نيمه خالي ليوان را مي بينند؛ مثلا شكست ها، نمرات بد، دوستان بد و بدرفتاري ها. در حالي كه در كنار اين موضوعات موفقيت ها و كارهاي خوب نوجوان به راحتي ناديده گرفته مي شود. دختربچه كارنامه اش را با كلي ذوق به مادر نشان مي دهد و خوشحال است نمرات قابل قبول و خوبي دارد اما مادر به محض ديدن كارنامه به او مي گويد« واقعا خجالت نكشيدي ادبيات به اين آساني نمره ات ۱۷ شده مگه از رياضي سخت  تر بود يادته شب امتحان چند بار گفتم برو بخون گفتي بلدم اگه بلد بودي كه الان نمره ات بايد ۲۰ مي شد»
چنين بازخورد هاي نا مهربانانه اي مي تواند همه ي تلاش او براي امتحانات را زير سوال ببرد و باعث شود نوجوان احساس كند كه «هيچ كس مرا درك نمي كند.»
۲. از من استفاده كنيد.پيام هايي كه با كلمه ي «تو» شروع مي شوند، مي توانند نوجوان را سركوب كنند.
تو بايد خجالت بكشي، اين كار را متوقف كن، بايد بهتر درس بخواني، تو بايد بهتر از اين باشي و…
اين ها نمونه اي از جملاتي هستند كه پيامي توام با سركوب و آزار و اذيت در بر دارند و باعث مي شوند تا فرزند تان هرگز به حرف شما گوش ندهد.
اين پيام ها را متوقف كرده و تلاش كنيد تا عبارات تان را با ضمير «من» آغاز كنيد.
به عنوان مثال «من از اينكه نتيجه ي مورد نظرت در امتحان را به دست نياوردي ناراحت شدم و به اين فكر مي كنم كه چه چيزي باعث شد تلاشت به نتيجه نرسد؟”
به كار بردن پيام «من»  راه بهتري براي بيان موضوعات است.
در  اين پيام ها تمركز روي شماست، نه نوجوان. با به كار بردن اين مهارت ديگر به نوجوان تان برچسب نمي زنيد و او را سرزنش نمي كنيد.
به عنوان مثال: وقتي تو تلفن نمي كني، «من» احساس بدي پيدا مي كنم، چون نمي دانم كجا هستي.
۳. رفتار نوجوانان امروزي، قوانيني مشخص وضع كنيد 
بد دهني و استفاده از الفاظ نامناسب يكي ديگر از مشخصه هاي نوجوانان است.
باتوجه به رفتار با فرزند نوجوان و نوع برخوردش قانون وضع كنيد. به عنوان مثال ممكن است بگوييد «در خانواده ما با ديگران با احترام صحبت مي كنيم، ما به ديگران برچسب نمي زنيم و از الفاظ نامناسب استفاده نمي كنيم.» درگير كردن فرزند در قانون گذاري سبب مي شود تا در مواقعي كه مورد نياز است به او يادآوري كنيد كه خودش در قانون گذاري سهيم بوده است.
بر رفتار نوجوان خود و احساسي كه در مورد آن داريد تمركز كنيد. از هرگونه اظهار نظر در مورد شخصيت فرزند خود بپرهيزيد. به جاي اينكه بگوييد “تو خيلي بي ادبي” اين جمله را امتحان كنيد كه ” وقتي با من اينطوري حرف مي زني ناراحت مي شم” برخي مواقع نيز مي توانيد احساس خود را به صورت مستقيم بروز دهيد «من الان از دست تو عصباني هستم».
عواقب رفتارهاي ناپسند را برايش مشخص كنيد و آن ها را اجرا نماييد، اما مراقب باشيد خيلي قانون نگذاريد. بسياري از مواقع مي توانيد براي بي احترامي ها يا استفاده از الفاظ نامناسب اين عواقب را عملي كنيد.


نكته بسيار مهم اينكه خود شما تلاش كنيد تا به قوانين پايبند باشيد.
۴. با صراحت تمام نه نگوييد.
ممكن است يك نه محكم در ارتباط با كودك ۵ ساله تان خوب جواب دهد اما دنياي نوجوانان آن را بر نمي تابد.
مهم ترين عامل لجاجت نوجوان و تقويت انگيزه او در رسيدن به خواسته غير منطقي، اين است كه حق انتخاب را از او بگيريد.
پس در برابر خواسته هاي غيرمنطقي نوجوان خود، بي درنگ «نه» نگوييد.
بلكه با سردي بگوييد؛ نظري نداريد و او خود بايد انتخاب كند.
او بي درنگ مي فهمد كه با اين خواسته اش موافق نيستيد؛ ولي چون با صراحت مخالفت نكرديد و حق انتخاب را به او داديد، به احتمال فراوان، همان چيزي را بر مي گزيند كه شما خواسته ايد.

منبع:كانون مشاوران ايران-رفتار با فرزند نوجوان | ۱۱ تكنيك هاي ارتباط با نوجوان


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ آبان ۱۴۰۱ ] [ ۰۱:۲۶:۵۹ ] [ دكتر غلامي ]

. مكيدن براي آرام كردن نوزادانمكيدن اغلب منجر به آرامش نوزادان شده و باعث مي شود نوزاد ارام شود، چه اينكه آنچه كه مي مكند يك انگشت، پستانك و يا شير مادر باشد. با اين حال زماني كه نوزاد به خوبي تغذيه شده و فقط به دنبال راحتي است، انگشتان و پستانك بهترين كارايي را خواهند داشت. يك نوزاد گرسنه از مكيدن هر چيزي كه گرسنگي را رفع نمي كند خسته خواهد شد. زماني كه يك كودك درد دارد و يا گرسنه است، شير دادن به او بهترين راهكار خواهد بود.
۲. تاب دادنتاب دادن هاي سريع و ريتم دار و يا گرداندن نوزاد نا آرام را امتحان كنيد چرا كه اينها حركاتي را آنها در شكم مادر تجربه كرده اند را برايشان تداعي مي كند. سطح تحريك پذيري نوزاد، نيروي حركتي لازم را براي گرداندن تعيين مي كند. همان گونه كه گفته شد، به اندازه اي كودك را تكان ندهيد كه خطرناك باشد. همچنين مطمئن شويد كه سر نوزاد در يك وضعيت ثابت قرار گرفته باشد.
۳. ايجاد يك الگوي خوابقرار دادن نوزاد نا آرام در يك روال، هم به نوزاد ارام و هم به مراقب و يا والدين كمك مي كند تا سلامتي خود را حفظ كنند. خواب يك نقش حياتي در رشد كودك و همچنين در خلق و خوي او ايفا مي كند. ايجاد يك روتين براي نوزاد نا آرام يك اقدام بلند مدت است و يكي از چالش برانگيز ترين كارهاي سخت در امر فرزند پروري است. با اين حال، كودكان زودتر از آن چه كه فكرش را مي كنيد، ياد مي گيرند. عادت ها اين اطمينان را به ما مي دهند كه نوزادان به حد كافي به خواب و به بازي مي پردازند و يك نوزاد شادتر كمتر به گريه مي پردازد.
۴. بررسي قولنج يا كولينگقولنج معمولا در سنين حدود ۲ تا ۶ هفتگي شروع مي شود، ۲۶ درصد از نوزادان را در دوره هاي مختلف درگير مي كند. يك گريه مداوم و غير قابل توضيح مي تواند ناشي از گاز معده، نارحتي باشد و يا اينكه نوزاد صرفا در تلاش است تا با محيط دنياي خارج از رحم انطباق پيدا كند. نوزاد نا آرام را به پشت بخوابانيد، هر دو پاي او را نگهداريد و بصورت دوچرخه اي خيلي آرام حركت دهيد.
مطالعات نشان مي دهد نوزاداني كه با شير مادر تغذيه مي شوند و داراي قولنج هستند، زماني كه مادر مصرف مواد لبني را قطع مي كند، به طرز قابل توجهي بهبود پيدا مي كنند. اين به ويژه در خانواده اي با سابقه ي عدم تحمل لاكتوز و آلرژي شايع است.
۵. آروغ زدن بعد از غذا خوردناگر اين روال ناديده گرفته شود، منجر به ناراحتي زياد در كودك مي شود. هنگامي كه نوزاد ارام به خوبي تغذيه شد، او را در حالت بالا به پايين نگه داريد و به آرامي پشت او را مالش دهيد. به آرامي اين حركت را تا زماني كه او آروغ بزند، تكرار كنيد. هر چند اين روش به رفلاكس كمك مي كند، موارد حاد تر ممكن است به نسخه ي پزشك نياز داشته باشند. آروغ زدن ناراحتي را تسهيل كرده و نوزاد را آرام مي كند.


۶. قنداق كردن براي آرام كردن نوزادانيكي از موثر ترين روش ها براي آرام كردن كودك “نگه داشتن” او است. اين فرآيند چهار مرحله اي كه بوسيله ي دكتر رابرت هميلتون ايجاد شده است، تقليدي است از حالت كودك در رحم مادر. كودك را برداشته و دستان او را مقابل قفسه ي سينه اش با يك دست جهت محافظت از چانه و قفسه ي سينه قفل كنيد.
پايين تنه ي نوزاد آرام را با دست ديگر گرفته و به آرامي او را در يك حالتي با زاويه ي ۴۵ درجه قرار دهيد. با تكان هاي آرام به پشت او بزنيد و يا به آرامي او را به بالا و پايين حركت دهيد تا آرام كردن نوزادان براي شما راحت تر شود.

منبع:كانون مشاوران ايران-آرام كردن نوزادان| ۸ راه كه گريه بي دليل بچه را قطع كنيم


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ آبان ۱۴۰۱ ] [ ۰۱:۲۳:۲۶ ] [ دكتر غلامي ]

براي انتخاب شيشه شير بايد ببينيد كه نوزاد شما كدام نوع از سرشيشه را راحت تر به دهان مي گيرد، زيرا برخي از نوزادان فقط به نوع خاصي از سرشيشه (پستانك) رضايت مي دهند. هم چنين ممكن است راحتي شست و شو و يا حتي برند آن نيز اولويتي مهم در انتخاب شما باشد.
هنگامي كه سرشيشه مناسب با توجه به نكات بالا مشخص شد، مي توانيد بطري و لوازم جانبي آن را نيز تهيه كنيد. استفاده درست از شير خشك و تميز كردن دقيق و درست سرشيشه و شيشه شير مهم تر از مدل و شكل آن است؛ بهترين كاري كه براي اطمينان از ايمني تغذيه با شيرخشك بايد انجام دهيد، نظافت و تميز كردن آن است.
از آنجا كه انواع مختلفي از بطريها در بازار موجود است، انتخاب براي مادران بسيار سخت مي شود. در اين بخش از مشاورانه قصد داريم با توضيح انواع شيشه هاي شير و معايب و مزايا آن ها به شما در انتخاب بطري مناسب كمك كنيم.
اجزاي شيشه شيربطري يا شيشه شير : ظرفي كه در آن شيرخشك يا مايعات ريخته مي شود.
سرشيشه :سرشيشه يا همان پستانك، كه كودك آن را مي مكد.
سرپيچ :بخشي مهم و حلقه مانندي كه بين سرشيشه سرپيچ و بطري قرار مي گيرد و با چرخاندن و سفت كردن آن، سرشيشه در جاي خود قرار مي گيرد .
درپوش:زماني كه از شيشه استفاده نمي كنيد، براي جلوگيري از ورود گرد و خاك و ساير عوامل بيروني به درون شيشه روي آن قرار مي گيرد.

 
انواع مختلف بطري شير نوزادبطري كه مايعات و يا شير در آن ريخته مي شود، معمولاً از جنس پلاستيكي، شيشه اي، استيل يا يك نوع تركيب شامل شيشه با روكشي پلاستيكي يا سيليكوني است و در مدل هاي مختلف ساخته مي شود. در ادامه به معرفي انواع بطري ها و بيان مزايا و معايب آن ها مي پردازيم.
بطري هاي استاندارد يا معمولي بطري استاندارد در واقع همان شكل بطري است كه با شنيدن اسم شيشه شير در وسيله ذهن‌ تداعي مي‌شود. به اين نوع شيشه ها، گردن صاف نيز گفته مي شود. اين نوع شيشه شكل خاص و متفاوتي ندارد و ابتدايي ترين نوع شيشه شير محسوب مي شوند. شيشه هاي شير استاندارد با نام هاي تجاري مختلف در فروشگاه ها به فروش مي رسند.
مزايا معايببه راحتي در داروخانه ها پيدا مي شوند.اغلب ارزان قيمت هستند.در انواع رنگ و طرح دلخواه يافت مي شوند.لوازم جانبي براي تميز كردن آن ها به راحتي در دسترس است.سرشيشه آن ها استاندارد مي باشد. تميز كردن و شست و شو شيشه هاي باريك كمي مشكل است.به توجه بيش تري هنگام پر كردن شير نياز دارند .ممكن است هنگام مكيدن شيشه هواي اضافي وارد معده نوزاد شود.پذيرفته نشدن توسط برخي مهدكودك هاهنگام استفاده از مايعات سرد، رطوبت محيط را جذب مي كنند.بطري هاي ضد نفخ (جريان طبيعي):نفخ بيماري دردناك شكمي است كه به علت سوء هاضمه يا وجود گاز در معده ايجاد مي شود. مكيدن سرشيشه با ايجاد خلا مي تواند باعث هوا برداشتن سرشيشه شود، زماني كه اين هوا وارد معده كودك شود، او دچار نفخ مي گردد. اما بطري هاي ضد نفخ با تخليه هوا از ايجاد حباب و مخلوط شدن آن با شير در بطري جلوگيري مي كنند. اين بطري ها براي تخليه هوا معمولا سوپاپ يا نِي دارند. بطري هاي ضد نفخ احتمال ابتلاي نوزادان به نفخ را كاهش مي دهد.


مزايا معايبميزان بلعيدن هوا با اين شيشه ها در نوزادان كاهش مي يابد.دل درد ناشي از گاز را كاهش مي دهند. اين بطري ها تضمين كننده جلوگيري از نفخ نيستند.تميز كردن اين شيشه ها به علت طراحي آن، سخت است.از بطري هاي استاندارد گران تر هستند.به راحتي بطري هاي استاندارد در دسترس نيستند.بطري هاي خود استريل شونده:در اين نوع بطري هاي قبل از استفاده، بايد مقداري آب درون بطري ريخته و در پوش آن را بگذاريد. سپس آن را به مدت چند دقيقه و در دماي مشخص در ماكروويو قرار دهيد تا شيشه گرم شود. مزايا و معايب اين نوع بطري نيز در ادامه آورده شده است.

منبع:كانون مشاوران ايران-انتخاب شيشه شير| هرچيزي كه بايد بدانيد


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۴ آبان ۱۴۰۱ ] [ ۱۰:۲۷:۰۸ ] [ دكتر غلامي ]

داستان اخلاقي كودك كمك مي كند تا بتوانند ويژگي هاي خوب اخلاقي را در خود پرورش دهند. در اينجا ۱۹ داستان اخلاقي كودك آورده شده است كه مي تواند ارزش هاي اخلاقي را به كودكان شما ياد دهد و آينده او را تضمين كند.
داستان اخلاقي كوتاه |قصه اموزنده براي كودكان لجبازداستان اخلاقي كودك كمك مي كند تا به كودك خود خصايص خوب را بياموزيد و به كمك داستان اخلاقي كوتاه كه نمونه هايي از آن در ادامه آمده است به او ياد دهيد كه در شرايط مختلف چه واكنشي نشان دهد:
۱.شير و موش گفته شده است كه در گذشته شيري در جنگل استراحت مي كرد كه موشي براي سرگرمي ميان يال و موي شير دويد. شير با حركت موش بيدار شد و با يك حركت موش را گرفت و خواست كه موش را بخورد. موش با گريه گفت اگر به من كمك كني من نيز روزي به تو كمك خواهم كرد و جواب اين كمكت را خواهي گرفت. شير خنديد زيرا تصور نمي كرد كه موشي كوچك بتواند به او كمك كند.
روزي شكارچي ها وارد جنگل شدند و شير را گرفتند، شير ناله مي كرد و براي بيرون آمدن از طناب ها تلاش مي كرد، موش كه از آنجا رد مي شد صداي شير را شنيد و طناب را جويد سپس هردو به سمت جنگل فرار كردند.
اين داستان اخلاقي كودك براي كودكان لجباز نشان مي دهد كه بايد با ديگران مهربان بود زيرا حتي كساني كه فكر نمي كنيد روزي به شما كمك كنند مي توانند جان شما را نجات دهند.

داستان كوتاه اخلاقي ۲. داستان چوپان دروغگوپسري با پدرش در روستايي دور زندگي مي كردند. پدر پسر به او گفت كه گوسفندها را به چرا برده و از آن ها مواظبت كند تا گرگ آن ها را نخورد يا گم نشوند. پسر دوست نداشت مواظب گوسفندها باشد و ترجيح مي داد كه بدود، بازي كند يا خوش بگذراند.
يك روز پسر هنگام چراي گوسفندان فرياد زد « گرگ» تمام اهالي دهكده به سمت او رفتند تا پسر و گوسفندان را از دست گرگ نجات دهند. وقتي اهالي ديدند كه گرگي نيست و همه گوسفندان سالم هستند ناراحت و عصباني شدند سپس روز بعد دوباره حوصله پسر سررفت و داد زد « گرگ» و دوباره همه اهالي به سمت پسر رفتند.
اهالي روستا بسيار عصباني بودند و به يكديگر قول دادند كه ديگر گول پسر را نخورند. روز سوم، پسر ناگهان گله گرگي ديد و بلندتر از هميشه فرياد زد «گرگ، گرگ، گرگ!»، اما هيچ كس به كمك او نرفت و گرگ ها تمام گوسفند ها را دريدند.
اين داستان اخلاقي كوتاه نشان مي دهند كه دروغ باعث مي شود كه اعتماد ميان اعضاي جامعه از بين برود و بيش ترين صدمه را از اين كار خود فرد دروغگو مي بيند.
۳. روباه و لك لك | داستان اخلاقي كودكدر جنگل روباه خودخواهي بود كه دوست داشت ديگران را اذيت كند، اين روباه دوستش لك لك را به خانه خود دعوت كرد. لك لك بسيار خوشحال بود اما نمي دانست كه روباه دوست دارد او را اذيت كند. روباه شام را در بشقاب هايي كم عمق درست كرده بود و لك لك نمي توانست از داخل آن ها شام بخورد اما روباه هرچه سريع تر سوپ خود را تمام كرد و لك لك گرسنه ماند.
لك لك بسيار از اين كار روباه عصباني شده بود و براي فردا شب روباه را به خانه دعوت كرد تا به او نشان دهد كه چقدر رفتارش بد بوده است. روباه بسيار خوشحال بود، لك لك غذا را در ظرف هاي بسيار بلندي مانند گلدان ريخت وسريع همه غذا را خورد اما روباره چون گردن كوتاهي داشت نتوانست غذا بخورد، گرسنه ماند و ياد گرفت كه نبايد ديگران را اذيت كند.
داستان اخلاقي كوتاه به شما مي آموزد كه همان طور كه شما ديگران را اذيت مي كنيد ديگران نيز مي توانند به شما آسيب برسانند بنابراين نبايد به ديگران آسيب بزنيد.
۴. آرزوي طلامردي طماع در شهري دور زندگي مي كرد كه عاشق طلا و وسايل قيمتي بود. اين مرد دخترش را بيش از هرچيزي در دنيا دوست داشت. يك روز پري در مقابل او ظاهر شد و به او گفت كه مي تواند يك ارزو او را براورده كند. مرد بسيار خوشحال شد و اين آرزو را كرد كه به هرچيزي دست مي زند طلا شود.
مرد طماع در راه به سنگريزه ها دست مي زد و با خوشحالي ميديد كه تمام سنگريزه ها طلا و ياقوت مي شوند. مرد از خوشحالي تا خانه دويد تا خبر را به زن و دختر خود بدهد. مرد با خوشحالي به خانه رسيد و دخترش در آغوش او پريد و ناگهان كودك به مجسمه اي از طلا تبديل شد. مرد به گريه افتاد و باقي عمر خود را صرف پيدا كردن پري كرد تا آرزويش را پس بگيرد.


اين داستان اخلاقي كودك نشان مي دهد كه بايد هنگام آرزو كردن نيز فكر كرد و هرچيزي را نبايد آرزو كرد و بايد بدانيد كه هرچيزي عواقبي دارد و هيچ چيزي در اين دنيا رايگان نمي باشد.
۵. پتي و سطل شيرهاپتي دو سطل شير از گاو دوشيده بود و مي خواست آن ها را براي فروش به بازار ببرد. در راه به پولي فكر مي كرد كه مي تواند از اين راه درآورد و براي خرج كردن پول ها برنامه ميريخت.
او با خودش فكر مي كرد: « با پول شير مرغي مي خرم سپس مرغ تخم مي گذارد و جوجه هاي بيش تري به دست مي آورم، چند تا از جوجه ها را مي فروشم و چند تا از آن ها مرغ مي شوند دوباره جوجه مي گذارند و از فروش آن ها پول زيادي به دست مي اوردم و با پول آن ها خانه اي روي تپه مي خرم.»
همان طور كه پتي در آرزوهاي خود غرق بود از روي سنگي افتاد و تمام شيرها و آرزوهايش ريختند، اين داستان اخلاقي كودك ياد مي دهد كه نبايد انقدر در آينده غرق شويم كه حال را از دست بدهيم.

منبع:كانون مشاوران ايران-۱۹ داستان اخلاقي كودك كه معجزه مي كند!


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۴ آبان ۱۴۰۱ ] [ ۱۰:۲۱:۵۳ ] [ دكتر غلامي ]

تاثير استرس بر بدن مي تواند سلامت و رفاه ما را خراب كند، بنابراين طبيعي است كه گاهي اوقات احساس استرس و اضطراب زيادي داشته باشيد. اما استرس طولاني مدت نه تنها مي تواند باعث ايجاد يا تشديد مسائل مربوط به سلامت روان شود، بلكه مي تواند به سلامت جسماني ما نيز آسيب برساند.
هنگامي كه با يك تهديد مواجه مي شويد، پاسخ بدن “جنگ يا گريز” فعال گرديده، سيستم عصبي سمپاتيك فعال شده و بدن شما آدرنالين، كورتيكواستروئيدها و ساير مواد شيميايي توليد مي كند تا عضلات را به كار بهتر كرده و فعاليت بدن را بهبود بخشد.
آسيب استرس و فكر زياد | تاثير استرس بر بدنترشح مداوم هورمون هاي استرس از جمله آدرنالين، كورتيزول و نورآدرنالين مي تواند باعث مشكلات معده، مشكلات عضلاني شود و بر چرخه قاعدگي ما  نيز تأثير بگذارد.
۱٫ تاثير استرس بر بدن – مشكلات معدههضم توسط سيستم عصبي كنترل مي شود كه از اعصابي تشكيل شده است و با سيستم عصبي مركزي ارتباط برقرار مي كنند. پاسخ مبارزه يا گريز مي تواند بر هضم تأثير بگذارد زيرا سيستم عصبي مركزي جريان خون را قطع مي كند، ترشحات مورد نياز براي هضم غذا را تغيير مي دهد و مي تواند باعث انقباض عضلات گوارشي شود.
استرس مي تواند باعث انقباض معده، علائم سندرم روده تحريك پذير (IBS) مانند گرفتگي عضلات، درد، اسهال و يبوست شود.
تنش عضلاني يك عارضه جانبي رايج استرس مي باشد زيرا زماني كه سيستم مبارزه شما فعال مي شود، عضلات شما منقبض شده و با گذشت زمان، اين مي تواند باعث درد، ناراحتي، سردرد، ميگرن و مشكل حركتي شود.
۲٫ تاثير استرس بر بدن- اثرات قلبي عروقيضربان قلب و فشار خون با شروع استرس افزايش مي يابد، اما پس از پايان استرس به حالت عادي باز مي گردند. اين در كوتاه مدت طبيعي است.
با اين حال، تحقيقات استرس را با مشكلات جدي قلبي عروقي مرتبط دانسته است. مطالعه‌اي كه در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، نشان داد كه افزايش فعاليت در آميگدال (ناحيه‌اي از مغز كه مسئول استرس است) با خطر بيشتر بيماري قلبي و سكته مرتبط است.


ما همچنين مي دانيم كه افراد در هنگام استرس بيشتر احتمال دارد عادت هاي خطرناكي مانند سيگار كشيدن، پرخوري يا نوشيدن زياد الكل را از سر بگيرند كه خطر ابتلا به بيماري قلبي را افزايش مي دهد.
هنگامي كه استرس داريد، ترشح هورمون‌هايي مانند آدرنالين منجر به «انگيختگي» و بي خوابي مي شود، كه خطر چاقي، بيماري قلبي و ديابت نوع ۲ را افزايش مي‌دهد.
اگر بيماري عروق كرونر قلب داريد و استرس يا اضطراب را تجربه مي كنيد، ممكن است علائمي مانند آنژين صدري، درد قفسه سينه ناشي از كاهش جريان خون به قلب را تجربه كنيد. اگرچه استرس به طور معمول تهديد كننده زندگي نيست، اما مي تواند علامت هشدار دهنده اي باشد كه ممكن است در معرض خطر حمله قلبي يا سكته قرار داشته باشيد، بنابراين علائم آن را جدي بگيريد.

منبع:كانون مشاوران ايران-تاثير استرس بر بدن | ۱۳ آسيب استرس و فكر زياد


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۴ آبان ۱۴۰۱ ] [ ۱۰:۱۴:۱۹ ] [ دكتر غلامي ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ]
.: Weblog Themes By limoblog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب